Młodzież z partią!

Drukuj

Wiadomość, że w grupie wiekowej 18-24 PiS ma więcej zwolenników niż PO a PSL więcej niż SLD jest nad wyraz ciekawa i bardzo niepokojąca. Jeśli chodzi o PSL, to przypuszczam, że zadziałał tu efekt „ZSL”. Za komuny wiele osób sympatyzowało z „koalicjantami” PZPR (tj. ZSL i SD), co dawało im złudzenie, że są przeciw reżimowi. Teraz popieranie PSL pozwala być „trochę przeciwko Tuskowi” (ale nie za bardzo). Poza tym PSL kojarzy się młodym z Waldemarem Pawlakiem, a ten dba o wizerunek człowieka nowoczesnego i znającego się na technice. To się może młodym podobać. Poparcie dla PSL jest zresztą „dziedziczne” w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych. Widać, że elektorat tej partii jest nie do zdarcia, jak i ona sama. Do PSL na pozycji 6-10% już się przyzwyczailiśmy i tak musi zostać. Nigdy jednak nie przyzwyczaimy się do PiS. Dlaczego młodzież popiera PiS? Przypuszczalnie po prostu dlatego, że nie pamiętają rządów tej partii. Nie podoba im się rząd, bo trudno o pracę zaspokajającą aspiracje materialne młodych, więc sympatię kierują w stronę opozycji. Co więcej, PiS jest partią „prezydenta, który zginął”, co przydaje jej pewnej symbolicznej atrakcyjności. A co z SLD? Obawiam się, że słabe poparcie dla lewicy ma prostą przyczynę: SLD jest dla młodzieży poza grą, gdyż ani nie rządzi, ani nie ma szans przejąć władzy. Pragmatycznie myślący młodzi ludzie nie widzą więc sensu, żeby taką partię popierać. Elektorat młodzieżowy jest dziś całkowicie praktyczny i chłodny. Nie ufa nikomu, a za to kieruje się pytaniem „co mi może dać Tusk?/ co mi może dać Kaczyński?”. Skąd mają wiedzieć, że Kaczyński może im dać co najwyżej „poczucie godności”?

http://www.flickr.com/photos/european_parliament/4098023405/sizes/m/in/photostream/

Czytaj również
 • Wacław

  Witam,
  młodzi po prostu umieją czytać i w dodatku niektórzy znają historię. Dlatego czerwoni nie mają u nich poparcia.

 • Arek

  A skąd tak mądry filozof wie, że Kaczyński może dać młodym tylko „poczucie godności”? Posiadł zdolność przewidywania przyszłości ?

 • Krzysztof

  panie Hartman, ależ Pan jest prosty … jako człowiek również związany z uczelnią wyższą i nauką widzę, ile siedzi tu intelektualnego i merytorycznego śmiecia, ale Pan w pewnym sensie bije ich wszystkich na głowę . Mało się spotyka tak wykoślawionych tub propagandowych PO jak pan … jak z pana „tytułem” (który możemy się domyślać, w jaki sposób pan otrzymał) można coś takiego napisać? jak pan to ujął? „Wiadomość, że w grupie wiekowej 18-24 PiS ma więcej zwolenników niż PO[...] jest [...] bardzo niepokojąca.” i dalej „Skąd mają wiedzieć, że Kaczyński może im dać co najwyżej „poczucie godności”? „.
  widzę po zdjęciu, że jest pan dość młodego wieku, pozostaje mi tylko serdecznie panu współczuć, gdyż błądząc robi pan to albo celowo, albo faktycznie jest pan tak krótkowzroczny. Będziemy się za pana modlić o łaskę rozumu i uczciwości społecznej.

  Krzysztof Nowak